Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

3ο Τεύχος

Πανελλήνιος Διαγωνισμός

2013

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίου Δημητρίου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών - για το EUSO 2013

Προκριματικός Διαγωνισμός

Στον  τοπικό  διαγωνισμό  EUSO2013  που  διοργάνωσε  το  Ε.Κ.Φ.Ε.  Αλίμου στο  εργαστήριό  του    στην  Αργυρούπολη  στις  8-12-2012  η ομάδα του 1ου ΓΕ.Λ. Αγίου Δημητρίου αποτελούμενη από τους μαθητές :

Ίριδα Μπουρνιά

Σταύρο Σταματάκη

Νίκη Τριπύλα

προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Πενελλήνιου διαγωνισμού. Αναπληρωματικός ήταν ο Γιώργος Αρμενιάκος.

Θέματα Φυσικής

Πειράματα με άνωση και πυκνότητα διαλύματος αλατιού

Θέματα Χημείας

Ανίχνευση βαρέων μετάλλων

Θέματα Βιολογίας

Ανίχνευση αμύλου και παρατήρηση αμυλοπλαστών

Η ομάδα μαζί με την ομάδα του 4ου ΓΕΛ Αλίμου, θα εκπροσωπήσει το Ε.Κ.Φ.Ε. Αλίμου στον Πανελλήνιο  Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών που θα αναδείξει τις δύο πρώτες ομάδες που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Ολυμπιάδα Επιστημών της Ευρωπαϊκής Ένωσης  EUSO2013, που θα γίνει στο Λουξεμβούργο τον Μάρτιο.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός έγινε στις εγκαταστάσεις του ΕΚΦΕ Ν. Φιλαδέλφειας το Σάββατο 19-1-2013. Τη φετεινή χρονιά συμμετείχαν |με δικά τους έξοδα, 56 τριμελείς ομάδες μαθητών από όλες τις περιοχές της χώρας από την Αλεξανδρούπολη μέχρι τη Ρόδο και από την Κέρκυρα μέχρι την Λέσβο, οι οποίες πρώτευσαν σε πρώτη φάση στους 47 τοπικούς Μαθητικούς Διαγωνισμούς που πραγματοποιήθηκαν από τα κατά τόπους ΕΚΦΕ στις 8 Δεκεμβρίου 2012, με τη συμμετοχή 1050 μαθητών από 350 Λύκεια.

Η ομάδα του σχολείου μας ήταν άριστη στην εκτέλεση των πειραμάτων, όμως κάποια αριθμητικά λάθη δεν της επέτρεψαν να είναι ανάμεσα στις ομάδες που προκρίθηκαν.

Θέματα Χημείας

Κινητική μελέτη χημικής αντίδρασης ? Ρολόϊ Ιωδίου

Θέματα Βιολογίας

Μελέτη της κυτταρικής αναπνοής στο Saccharomyces cerevisiae (ξηρή μαγιά)