Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 10 επισκέπτες και κανένα μέλος

Υποβολή της Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή αποφοίτων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις από Δευτέρα 8 Μαρτίου έως και Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021

Oι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.
Σύμφωνα με σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις που υπογράφηκαν και δημοσιεύθηκαν σε ΦΕΚ, οι μαθητές της τελευταίας τάξης έχουν ήδη υποβάλει την Αίτηση-Δήλωση, ενώ στο διάστημα 8-19 Μαρτίου 2021 θα υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση οι παλαιοί απόφοιτοι που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ 2021.
Σημειώνεται ότι στο ίδιο διάστημα (8-3-2021 μέχρι 19-3-2021) δύνανται οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ που έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση Δήλωση συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021 να συμπληρώσουν τις Αιτήσεις-Δηλώσεις τους, δηλαδή να προσθέσουν ειδικά μαθήματα ή προτίμηση για ΤΕΦΑΑ, Στρατιωτικές/Αστυνομικές σχολές κλπ.
Λόγω των εφαρμοζόμενων μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του Covid-19 και για την αποφυγή συνωστισμού οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν φόρμα για τον καθορισμό της ημέρας και της ώρας συνάντησης στο σχολείο για την υποβολή της αίτησης - δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Τη σχερτική φόρμα θα βρείτε εδώ. Η συμπλήρωση της φόρμας είναι υποχρεωτική και το απαντητικό email που θα λάβετε μαζί με το SMS για μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία αποτελούν τα διακιολογητικά για τη μετακίνησή σας.