Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

Προκήρυξη για τους Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής 2016

H Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ) σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του τμήματος Φ.Π.Ψ. του Πανεπιστημίου Αθηνών, οργανώνει:τον 26ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γενικού Λυκείου 2016. Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές όλων των τάξεων των Γενικών Λυκείων της χώρας. Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2016 και για τις τρεις τάξεις, θα διενεργηθεί στις 05 Μαρτίου 2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:30 π.μ. Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο σχολείο τους, μέχρι την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2016. Ο διαγωνισμός θα έχει διάρκεια τρεις (03) ώρες για τους μαθητές Γενικού Λυκείου.

Η εξεταστέα ύλη (ΓΕ.Λ.) για την Α ? Λυκείου θα είναι η διδακτέα ύλη της τάξης αυτής μαζί με την ύλη του Γυμνασίου, για τη Β ? Λυκείου θα είναι η διδακτέα ύλη της Φυσικής Γενικής Παιδείας και της Φυσικής της Ομάδας Προσανατολισμού των Θετικών Σπουδών της τάξης αυτής, ενώ για τη Γ ? Λυκείου θα είναι η  διδακτέα ύλη της Φυσικής της Ομάδας Προσανατολισμού των Θετικών Σπουδών της τάξης αυτής, καθώς και η ύλη της Φυσικής Α? Λυκείου και της Φυσικής Γενικής Παιδείας Β ? Λυκείου.